5 způsobů, jak získat kondici na celý život
Pokud jste vy nebo vaši klienti jedněmi z těch, kteří touží po okamžitě viditelných výsledcích, zkuste na chvíli popřemýšlet o tom, jak se chcete cítit, až půjdete do důchodu. Chcete mít potíže se vstáváním z křesla? Chcete bojovat s každou procházkou po ulici? Určitě ne. V našem článku najdete odpovědi na to, jak získat kondici na celý život.
Pokud jste majitelem klubu, nebo trenérem, pravděpodobně jste již narazili na členy, kteří chtějí okamžité výsledky. Stejně jako svou Starbucks kávu nebo stahování z iTunes – chtějí to teď. Vzhledem k tomu, že technologie postupují kupředu neuvěřitelnou rychlostí, je většina věcí na něž spoléháme k dispozici okamžitě. Trvale udržitelné změny mezi ně ale nepatří.
Pokud jste vy nebo vaši klienti jedněmi z těch, kteří touží po okamžitě viditelných výsledcích, zkuste na chvíli popřemýšlet o tom, jak se chcete cítit, až půjdete do důchodu. Chcete mít potíže se vstáváním z křesla? Chcete bojovat s každou procházkou po ulici? Odpověď na tyto otázky je snadná. Většina lidí řekne, že chtějí žít dlouhý život plný zážitků a radostí. Ne čelit bolesti, nečinnosti nebo nemoci.
Například hráči amerického fotbalu, jejichž kariéra představuje v rámci sportovního průmyslu jednu z nejkratších, trpí většinou trvalými zraněními, po tom co tuto kariéru ukončí. Možná si myslíte, že když tito sportovci dokáží odolat tak vyčerpávajícímu cvičení, musí mít tělo z oceli. Opak je ale pravdou. Ve skutečnosti je takový trénink spíše ke škodě než k užitku. Dobrá zpráva ale je, že nikdy není pozdě na to začít měnit své pohybové stereotypy. Studie o vývoji a fyzickém zlepšování u starších jedinců prokázaly důležitost cvičení a pohybu. Existuje dokonce výzkum, který poukazuje na skutečnost, že lidé mohou zlepšit svalovou sílu i po sedmdesátce.
Co bychom měli jako trenéři předat našim klientům je tedy fakt, že nezáleží na věku, ale na způsobu, jakým se snažíme dosáhnout určitých, trvalých změn. Ty ale vyžadují pozvolný, pomalý a především nenásilný postup. Těchto 5 kroků vás na něj navede:
1. Výživa
Všichni víme, že konzumaci cukru bychom se měli co nejvíce vyvarovat. Ať už kvůli imunitnímu systému, zánětům kloubů a buněk, duševnímu zdraví nebo regulaci hmotnosti. Stále více studií poukazuje na neblahé účinky rafinovaných sacharidů a cukrů.
Co ale jíst místo toho? Trendy ve stravě se mění každou chvíli. V současné době se ale vedoucí lékaři a odborníci na výživu shodují v tom, že bychom obecně měli konzumovat více masa z orgánů. Vařte maso i s kostmi a nechte živiny z něj proniknout do vývaru. Jedná se o nejjednodušší způsob, jak dodat tělu kolagen a napomoct tak poškozeným chrupavkám a kloubům. Zařaďte do jídelníčku játra, ledviny i morek. Tyto potraviny jsou skvělé, protože jsou plné živin, jejich nedostatkem tělo obecně trpí. Ovšem i pro vegetariány existují alternativy, které mohou maso v mnoha ohledech zastoupit. Zdraví střev zlepšíte například konzumací fermentovaných a naklíčených potravin. Obsahují dobré bakterie, které bojují proti patogenním organismům a pomáhají tak zabránit infekci. Pravidelné mlsání syrové zeleniny zase pomáhá v boji proti všem reaktivním druhům kyslíku, protože dodává vysokou dávku antioxidantů.
2. Zdravé tkáně
Schopnost hýbat se pochází z pohybu. Udržení dobrého stavu pojivových tkání a svalů závisí na správném typu tréninku a způsobu stravování.
S přibývajícími léty ztrácejí naše pojivové tkáně odolnost vůči stresu a je tedy nutné zabývat se možnostmi, které je udrží zdravé a silné. Hlavním prostředkem k tomu je pravidelná fyzická aktivita. Cvičení a trénink zvyšuje pohyblivost a flexibilitu kloubního a pohybového aparátu, stimuluje svalstvo a přispívá k udržení optimální hmotnosti, která je pro dlouhodobé udržení fyzické kondice stěžejní.
3. Intenzita
Všeobecným přesvědčením je, že jak stárneme, máme snahu snižovat intenzitu tréninku. V tomto případě je však opak pravdou. Vysoká intenzita by měla být zachována, snížit je třeba pouze objem. Snížením intenzity totiž snižujeme i kondici. Když se naše tělo snaží přizpůsobit nastavené intenzitě, dříve či později se mu to podaří. Zachování intenzity na vyšších úrovních zajistí, že se budeme dlouhodobě a trvale udržovat.
4. Variabilita
Tréninková variabilita nás připravuje na budoucí různorodé aktivity. Schopnost přizpůsobit se výzvám, které jsou na nás v každodenním životě kladeny, je jedním z důvodů, proč je aktivita tak důležitá. Jedním ze způsobů, jak si zajistit, že nás stáří nepoloží na lopatky, je neustálá změna formy a typu tréninku. Je dobré vyzkoušet nové sporty, které rozvinou nové dovednosti a ukáží nové pohybové cesty. Pokud je váš tréninkový plán více zaměřen na posilování, věnujte se například také kardiu a naopak.
5. Regenerace
Celkové zdraví, snížení únavy i rizika zranění pomáhá udržet kvalitní relaxace a regenerace. Překvapivě se zpravidla jedná o nejtěžší prvek tréninku. Protože každý je jiný a protože existuje množství faktorů, které ovlivňují míru regenerace, je velmi obtížné podat konkrétní doporučení. Pokud však máte tyto aspekty pod kontrolou a domníváte se, že jste zdraví, ale i přesto trpíte na časté nachlazení, únavu či přetrvávající bolesti, pravděpodobně budete muset ve vašem plánu regenerace něco přehodnotit. Nový plán by mohl zahrnovat jednoduché změny, jako je například delší doba spánku nebo zavedení aktivní relaxace.
Především vždy pamatujme na to, že žádná významná změna se nestane přes noc. Naše tělo je dlouhodobý projekt, do kterého se vyplácí investovat čas a peníze.