7 překvapivých věcí, které zpomalují metabolismus
Metabolismus sestává z řady chemických reakcí, které převádějí to, co jíte a pijete, na energii, jíž může tělo využít. Je ovlivňován věkem, pohlavím, váhou a také poměrem svalstva, vody a tuku. Faktorů, které zpomalují metabolismus, existuje celá řada. Proto, chceme-li zvýšit rychlost metabolismu, je třeba dbát na určitá pravidla. Podívejte se jaká.
Metabolismus sestává z řady chemických reakcí, které převádějí to, co jíte a pijete, na energii, jíž může tělo využít. Je ovlivňován věkem, pohlavím, váhou a také poměrem svalstva, vody a tuku. Z toho vyplývá, že muži většinou spalují rychleji, protože mají více svalů a méně tělesného tuku než ženy. Metabolismus se také zpomaluje s rostoucím věkem.
Chceme-li zvýšit rychlost metabolismu, platí jednoduchá zásada – čím sedíte a lenošíte, tím je metabolismus pomalejší a naopak, čím více je pohybu a správné stravy, tím jeho rychlost stoupá. Faktorů, které zpomalují metabolismus, existuje celá řada. Mnohdy se jich dopouštíte každý den a ani nejste si toho ani vědomi. Právě v tom tkví jejich nebezpečí.
Co tedy zpomaluje metabolismus?
1. Děláte velké pauzy mezi jídly
Určitě jste slyšeli o tom, že vynechávání jídel není pro metabolismus dobré. Totéž platí v případě velkých mezer mezi jednotlivými jídly. Vždy, když se najíte, podpoříte spalování energie. Metabolismus musí začít pracovat, když zpracovává jídlo, které zrovna požíváte. Z toho vyplývá, že když budete snídat v 5 hodin ráno, obědvat v 16 hodin odpoledne a večeřet v 21 hodin večer, nepřinesete svému metabolismu nic dobrého. Právě naopak. Místo toho byste měli dodržovat pravidlo, jíst každé 2-3 hodiny, aby byl metabolismus neustále stimulován. Přerušovaný půst možná sníží množství kalorií, nevýhodou ale je, že není-li prováděn pod odborným vedením, může vést k nezdravému stravování a navyšování hmotnosti.
2. Neposilujete
To, že svaly pomáhají spalovat kalorie, jistě také víte. Je to pravda. Studie zjistily, že silový trénink skutečně zvyšuje bazální (klidový) metabolismus. To také vysvětluje, proč se metabolismus s věkem zpomaluje. Přirozeně totiž ubývá svalová hmota. Množství svalové hmoty se s navyšujícím věkem snižuje, protože vám jednoduše chybí silový trénink. Naplánujte si proto pravidelné silové lekce ve vašem oblíbeném fitness a domů si pořiďte třeba činky nebo silové expandery, protože i domácí trénink vám může prospět.
Koupit pomůcky pro silové cvičení
3. Jíte nekonzistentní denní jídla
Víte, jak zničit metabolismus? Pár dní snídat, pár dní nesnídat. Jednou večeřet v šest večer a příště se „nacpat“ těsně před spaním. Jednoduché, ale ničivé. Nepravidelný rozvrh jídel může opravdu negativně ovlivnit vaše metabolické zdraví. Snažte se proto jíst konzistentní počet jídel každý den a ve stejnou dobu.
4. Jíte málo
Chcete zhubnout. Jíst tedy více, či méně? To není tak úplně jednoznačné. Co je ale jisté, pak to, že chronické dietářky, které jedí po dlouhou dobu naprosté minimum toho, co tělo pro své fungování potřebuje, nebo dokonce ještě méně, svůj metabolismus matou. Problémy s tím mohou mít ale i vytrvalostní sportovci, trénující například na závody typu Ironman. Jejich kalorické potřeby mohou být nesmírně vysoké a oni je často nenaplňují. To může vést nejen k únavě, ale díky tomu i ke zraněním. Proto každý, kdo má potíže s hmotností, by měl nejlépe navštívit specialistu, který vyšetřením zjistí číslo klidového metabolismu, z něhož potom lze vycházet při sestavování vhodného jídelníčku. To vám zaručí, že nebudete jíst ani málo, ani moc.
5. Zanedbáváte spánek
Tmavé kruhy pod očima a větší závislost na kofeinu mohou být charakteristické rysy pro ty, kteří zanedbávají spánkový režim. Výzkumníci zjistili, že spánková deprivace může metabolismus ovlivnit velmi výrazně. A ne dobrým způsobem. Jednak máte tendenci více jíst, protože potřebujete dohnat ztracenou energii, a zároveň nemáte moc sílu sportovat, protože jste unavení. Lidé, kteří spí méně, se většinou i méně během dne pohybují. Proto se ujistěte, že pravidelně a dostatečně spíte. Máte-li problém s usínáním, zkuste Jógu pro skvělý spánek, kterou pro vás připravila Míša Raptopulu, trenérka z 3D FITNESS.
6. Jíte málo bílkovin
Kalorie jako kalorie, že? Ne tak docela. Pro různé množství makronutrientů, jako jsou sacharidy, tuky a bílkoviny, potřebuje tělo různé množství energie. Protože výdej nutný na zpracování bílkovin je vyšší než na zpracování tuků. Potřebujete bílkoviny, abyste zvýšili množství svalů a podpořili metabolismus. Strava s vyšším obsahem bílkovin může zvýšit číslo bazálního metabolismu. To ale neznamená, že byste měli jíst POUZE bílkoviny. Klíčové je dodržovat ve stravě rovnováhu makronutrientů. Potřebujete dostatek sacharidů, abyste měli dost energie a abyste se mohli celý den hýbat. A potřebujete také dostatek dobrých tuků, aby vás nasytily.
7. Stresujete se
Jistě víte, že stres je špatný pro vaše zdraví. Ukázalo se ale, že je špatný i pro metabolismus. Je vědecky dokázáno, že stres ovlivňuje samotný metabolismus. Ženy, které prožily jednu nebo více stresujících událostí den před jídlem s vysokým obsahem tuku, spálily o 104 méně kalorií v hodinách po jídle ve srovnání s ženami bez stresu. Na první pohled může toto číslo vypadat mizivě. Během jednoho roku to ale může znamenat nárůst hmotnosti až o 5 kg. Což je další důvod k tomu, dát si pohov. Nemyslíte?