Fitness a ekologie? Samozřejmě!
Je možné si během všedního života vytvořit pár návyků, které ušetří vaší peněženku a zároveň blaho naší planety? Jistě, ani to není tak složité. Máme pro Vás několik jednoduchých tipů. Každý krůček se počítá!
1. Na cvičení mějte svou vlastní lahev. Můžete si pořídit nějakou hezkou z udržitelného materiálu, která vám bude dělat radost. Díky vlastní lahvi snížíte nákup dalších jednorázových plastů a v závěru tím ušetříte. I v naší nabídce máme nerezovou lahev na vodu, či šejkr, ve kterém zrovna rozmícháte proteinový nápoj.
2. Investujte do kvality. Raději, než deset levných produktů, kupte jeden dražší a kvalitnější. Kvalitní věci déle vydrží a nemusíte tak často myslet na jejich opravu, či výměnu. Platí to především pro oblečení a vybavení, které používáte často. Ušetříte tedy čas, námahu a v závěru opět i peněženku. Hledejte na trhu opravdu kvalitní produkty a nebojte se do nich investovat. Vyplatí se to.
3. Máte hodně oblečení? Vyvětrejte šatník! Jednou za rok vyndejte ze skříně veškeré oblečení. Kritickým okem zhodnoťte, jestli daný kus opravdu nosíte rádi, nebo se tu jen válí a čeká na „svou příležitost“. Pokud jste jej přes rok ze skříně nevytáhli, je na čase poslat ho dál. Představte si, že můžete někomu udělat radost a motivovat ho ke cvičení, když mu dáte funkční tričko, které je jako nové. Další kousky můžete věnovat i na Charitu či Armádu spásy. Díky tomuto kroku budete mít dobrý pocit ze sebe i ze své skříně.
4. Nezapínejte poloprázdnou pračku. Když přijdete z tréninku a potřebujete si vyprat, hoďte do pračky zároveň co nejvíce oblečení, které se hodí k praní vašeho funkčního prádla. Ušetříte za vodu, energie i prací prášek. Díky tomuto kroku se nemusíte bát zainvestovat do ekologického pracího prášku, který je šetrný především k naší pokožce. Při cvičení se na kůži roztahují póry a pokožka tak o to více dýchá toxické látky, které tyto prášky obsahují. Nezapomínejte, že kůže je velice důležitý orgán našeho těla
5. Zkuste omezit spotřebu hovězího masa. To, že pěstování hovězího dobytka a ekologie nejdou úplně dohromady, víme už dávno. Myslete ale také na to, že nás dost zatěžuje i při trávení. Vařené hovězí naše trávící ústrojí zpracovává v průměru 4-5 hodin. Tučná pečená masa až 8 hodin. Znamená to tedy, že po tučném obědě není úplně vhodné jít cvičit. Náš organismus pak dostává zabrat mnohem více, než je obvyklé. Hovězí si dejte jen výjimečně a to ve dny, kdy plánujete sladké nicnedělání.
6. Omezte vyhazování potravin. Nejlepší řešení, jak se tomu vyhnout je vytváření jídelníčků. Díky nim totiž přesně víte, jaké suroviny nakoupit a v jakém množství. Jídelníčky pokud možno tvořte tak, abyste první vařili z potravin, které mají nejkratší dobu spotřeby. Jídlo, které hned nesníte, dávejte v lednici do krabiček. Udrží se v nich jídlo déle čerstvé. Jednou za týden se své lednici pověnujte. Potraviny, kterým přichází expirace, dejte dopředu, nebo z nich zrovna něco uvařte. Když dodržíte čistku lednice každý týden, určitě toho nebudete mít tolik. Vaše peněženka tuto změnu velice rychle ocení a příroda taky.
7. Kvalita z druhé ruky? Proč ne? Pokud byste rádi kvalitní nářadí, ale nemáte na něj momentálně finance, proč nevyužít bazarové zboží? Většinou se týká produktů, které mají drobné vady na kráse, ale na funkci to nemá žádný vliv. I nám je líto vyhazovat funkční nářadí, proto jej prodáváme s velice zvýhodněnou cenou v naší kategorii BAZAR. Vkládáme reálné fotografie a popisujeme pravý stav těchto produktů. Neváhejte a podívejte se k nám :) .
Jak vidíte, těchto pár kroků jistě nebude těžké dodržet. My se jimi také řídíme, recyklujeme, co to jde a nevyhazujeme ani použité krabice – zabalíme do nich produkty k expedici. Držíme vám palce, společně to zvládneme.
Autor: Kamila Krejčová