Fitness trendy na rok 2017 pohledem 3D FITNESS I
V 3D FITNESS sledujeme a hledáme pro vás klíčové trendy, vlivy a příležitosti, které formují oblast fitness a zdravého životního stylu. V následujících dnech vám přineseme informace o 16ti fitness trendech pro rok 2017.
V 3D FITNESS sledujeme a hledáme pro vás klíčové trendy, vlivy a příležitosti, které formují oblast fitness a zdravého životního stylu. V následujících dnech vám přineseme informace o 16ti fitness trendech pro rok 2017.
1. Vše je v mysli
Mentální zdraví
Když se cítíme smutní, depresivní, nebo třeba jen vystresovaní z práce, potřebujeme okamžitou a rychlou pomoc, která se postará o to, aby tyto vnější vlivy nezanechaly trvalé následky na naší psychice. Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle je zdravý duch, a tak často tím, co nám podává onu pomocnou ruku, bývá právě fitness, sport, cvičení a pohyb obecně. Zkrátka nějaká fyzická aktivita, která donutí k aktivitě i naši psychiku.
Což je velmi důležité, protože podle některých výzkumů by v roce 2020 měla deprese být druhým nejběžnějším důvodem předčasné smrti a invalidity. Z toho důvodu se psychické zdraví nachází mezi prioritami World Health Organisation (WHO) pro další desetiletí. Operátoři Health Clubu příležitosti k šíření této priority doposud hledaly poměrně těžko, což se však změnilo koncem roku 2016. UK-based Nuffield Health je přímo nabitý společnostmi nabízejícími kognitivní behaviorální terapie, které se snaží, aby byla duševní hygiena s fitness a výživou nedílně spjata. Další operátoři představují jiné programy, jako například Equinos a jeho Headstrong class.
V následujících letech se tedy WHO pokusí zasadit o rozvoj povědomí o důležitosti mentálního zdraví. O to se bude snažit vývojem klinicky ověřených služeb ovlivňujících duševní pohodu, nebo prostřednictvím výuky všímavosti a šíření povědomí o potřebě mentálního zdraví, či jen tím, že instruktoři a trenéři ve fitness centrech budou s klienty o důležitosti duševní hygieny mluvit.
2. Tělocvična pro vaše geny
Epigenetika
Vědci jsou přesvědčení o tom, že až 95 % všech chorob lze předejít zdravým životním stylem. Soubor takových názorů je znám pod názvem epigenetika. Ta tvrdí, že mnoho genů se mění v reakci na to, jak o sebe pečujeme, a to včetně toho, jak dlouho spíme, jak často se hýbeme, jak se bráníme proti stresu, co jíme a co pijeme.
Epigenetika se tak jeví jako jedna z nejpřirozenějších, nejúčinnějších a nejsnadnějších cest prevence a má jako taková do budoucna ohromný potenciál v tom, co může zvrátit a co dokázat. Úkolem metody gym for your genes je zjistit, jak mohou různé modality, počínaje meditací a konče masáží, ovlivnit vaše DNA. Dle zjištěných dat potom může vytvářet speciální programy každému přímo na míru – podle toho, co mu vyhovuje a co potřebuje.
Deepak Chopra pracuje v anti-ageing společnosti, která si osvojuje prvky epigenetiky, aby je posléze mohla aplikovat ve svých postupech. Roku 2018 by společnost, kterou vlastní Leonardo Dicaprio, měla být otevřena jako Blackadore Caye na ostrově Belize.
Neexistuje žádný důvod, proč by se do této slibně vypadající prevence neměly zapojit i běžné fitness cluby.
3.Testování pocitů
Virtuální design
Architekti budou v budoucnu při projektování a navrhování tělocvičen, fitness klubů a relaxačních center pravděpodobně využívat virtuální realitu. A zapojí do toho i klienty. Dají jim k dispozici VR set a požádají je o zpětnou vazbu z VR procházky po jejich budoucím fitcentru.
S VR experimentuje i Arup Accosiates, kde jim nejde pouze o slovní zpětnou vazbu, ale mnohem více se zajímají o tu fyziologickou – jak klienti reagují během užívání VR setu. Když se klient prochází virtuálním prostředím, jak to na něj působí? Je rozrušený, nervózní, aktivní, euforický nebo naopak klidný?
VR tak architektům dává možnost číst mezi řádky, díky čemuž mohou odhadnout, jak dané prostředí po výstavbě bude na zákazníky působit a uzpůsobit tomu celou výstavbu. V tomto směru je tedy VR ohromným přínosem, protože umožňuje naplánovat stavbu fitness a relaxačních center zákazníkům přímo na míru tak, aby se zde cítili dobře.
4. Jídlo jako lék
Zdravé stravování
Oproti dietě, která vám na základě sestavení doporučených kalorických hodnot přesně předepíše co, kdy a jak budete jíst, je zdravé stravování osvobozující a stejně, ba možná dokonce více účinné. Jedná se víceméně o návrat ke kořenům, k přirozenosti. Jde o to, abychom si vybírali to, co je pro naše těla dobré. V rámci zdravého stravování se tedy dává přednost potravinám v co nejpřirozenější formě před těmi, které jsou průmyslově zpracované. Jí se hodně ovoce, zeleniny, zařazují se luštěniny, obiloviny, oříšky a semínka. Zdravé stravování bere za hlavního dodavatele samu přírodu.
Této filozofii postupně podřizuje svou výrobu stále více společností, které mají ve sportovní výživě významné jméno a postavení. Mění složení svých produktů, ubírají na chemii a přidávají na přirozenosti. Věrným příkladem toho jsou třeba dnes velmi oblíbené raw tyčinky z ovoce a ořechů, které jsou vyrobené šetrnou metodou tak, aby byly ve vstupních surovinách zachovány všechny důležité živiny jako jsou enzymy – tedy všechno živé, co se tepelnou úpravou nad 42° ničí.
V této souvislosti se dnes také často hovoří o tzv. superfoods, což jsou potraviny, jejichž konzumace přináší mimořádné zdravotní benefity. V duchu toho všeho společnosti a fitcentra ustupují od nabídky pečených a smažených pochutin, z nichž se při přípravě uvolňuje karcinogenní akrylamid. WHO se sama zasazuje o to, aby podobné postupy ze světa fitness a zdravého životního stylu zmizely.
5. Technologie vyhovující soukromí
Dobře padnoucí členství
Všudypřítomnost chytrých telefonů a aplikací dává zákazníkům do rukou jedinečnou možnost monitorovat svůj sportovní život a volný čas jednoduchým a účinným způsobem. Výsledky tohoto monitoringu navíc mohou mít vždy po ruce, aby srovnali svůj stav současný s tím minulým a nechali si přitom vyhodnotit, jak by měli postupovat v budoucnu. Tato skutečnost umožňuje navázání dynamického vztahu s vlastním tělem a snahami, které s ním souvisejí. Každý tak může mít svého malého osobního trenéra po ruce vždy a všude.
Fitcentra na tuto situaci reagují, ale obávají se jí. Což je zcela logické a přirozené. Když člověk může trénovat v pohodlí domova nebo venku na čerstvém vzduchu stejně účinně jako ve fitku a navíc v klidu sám a zdarma, proč by vlastně ono fitcentrum vůbec navštěvoval? Nové aplikace a technologie, které si zákazník může stáhnout (většinou zdarma nebo za zanedbatelný poplatek) mu totiž dávají to, co klasické fitcentrum nedokáže – individualitu, soukromí a klid. Pro ambiciózní samotáře ideální kombinace. Klasický mainstream, který nabízejí fitcentra, se tomu nikdy nemůže vyrovnat a ani tomu v tomto ohledu nemůže konkurovat.
Na druhou stranu tento současný trend motivuje fitness kluby k tomu, aby přehodnotily svůj dosavadní přístup a pokusily se nabízený program co nejvíce personalizovat tak, aby vyšly svým zákazníkům maximálně vstříc. V této snaze jsou však poněkud omezeni tím, co mohou nabídnout – protože v porovnání s neustále se vyvíjejícími chytrými aplikacemi a technologiemi mohou de facto klientům dát pořád to samé.
S tím, co mají, však mohou pracovat, obléknout to do nového kabátku, postarat se o kvalitní marketing a zapracovat na přirozenosti, která postupně začíná vládnout světu a zdravému způsobu života. Všechny tyto faktory jim mohou v očích zákazníků přidat na atraktivitě a způsobit, že jedinec zatouží po společnosti a opustí svou skořápku z individuality a soukromí, kterou mu dávají moderní aplikace a technologie. Koneckonců svůj chytrý telefon si s sebou přeci může vzít i na organizované skupinové cvičení, nebo osobní trénink, aby následně mohl získaná data porovnat a vyhodnotit.