I s cukrovkou se dá cvičit! Řekneme vám jak na to
Pokud nemocný nikdy necvičil, může být začátek hodně těžký. Klade si spoustu otázek a tou nejzásadnější je, kde a jak má vůbec začít?
- Že cukrovka a pohyb nejde dohromady? Naopak.
- Že se s cukrovkou nelze namáhat? A cvičit už vůbec ne? NAOPAK.
- Vědci, lékaři i fitness trenéři doporučují pohyb, a to jako prevenci i jako cestu k uzdravení.
NIKDY JSEM NECVIČIL A TEĎ MÁM ZAČÍT?!
Pokud nemocný nikdy necvičil, může být začátek hodně těžký. Klade si spoustu otázek a tou nejzásadnější je, kde a jak má vůbec začít?
I dvacet minut v posilovně může být velmi náročných. Trenér Vladimír Valouch proto doporučuje, aby takový pacient začínal velmi pomalu. „Je důležité, aby začal pouze lehkým tréninkem. To znamená protažení na zemi, strečink a zahřátí svalů. Vzít si třeba taky malé činky nebo gumičky jako zátěž,“ popisuje první tréninky Valouch. Rozhodně by byla chyba přetěžovat organismus a zkoušet třeba hluboké dřepy, zkracovačky nebo v plné rychlosti běhat na páse.
OPAKOVAT – OPAKOVAT – OPAKOVAT
Protože dvacet minut je poměrně krátký čas a nemocný zatím není v té nejlepší formě, měl by zkoušet pouze několik cviků a ty opakovat v několika sériích. Stejně tak by se cukrovkář měl ke cvičení vracet každý den. „Není to o tom trénovat hodinu nebo hodinu a půl v posilovně a pak několik dní regenerovat. Aby to bylo opravdu prospěšné, chce to lehký trénink každý den,“ radí Valouch.
BĚHAT NA PÁSU? STAČÍ OBYČEJNÁ PROCHÁZKA
SKUPINOVÉ LEKCE – ANO, ALE!
I ti, kteří mají cukrovku, můžou vyrazit na skupinové lekce. Měli by si ale dát pozor, jaký styl zvolí. Rozhodně by neměli začínat u tanečeního aerobiku – tzn. rychlého a náročného cvičení. Pro začátek je dobré zvolit lekci pomalejší jako pilates, jóga nebo port de bras a navíc dopředu varovat instruktora, že trpí nějakou formou cukrovky.
VŽDYCKY JSEM SPORTOVAL – MŮŽU POKRAČOVAT?
Cukrovka neznamená zákaz sportování. Takže pokud byl pacient zvyklí denně cvičit nebo trénovat, může podle Vládi Valoucha klidně pokračovat. „Já sám jsem měl v pocilovně dva cukrovkáře a v podstatě jsme nebyli ničím limitovaní,“ dodává. Pokud byli pacienti zvyklí cvičit, tak se tělo dokáže s aktivitou snadno vypořádat. Je ale nutné dávat si pozor na extrémní zátěže a případně u sebe vždycky nosit cukr.