Jaké budou nejžhavější fitness trendy pro rok 2018?
Jaké budou nejžádanější fitness trendy v roce 2018? Přinášíme vám přehled od profesionálů, včetně tipů Jany Havrdové, prezidentky České komory fitness.
Každý rok vydává ACSM (American College of Sports Medicine) přehled tisíce profesionálů z oblasti fitness. Přinášíme vám jejich tipy na cvičení, která budou v roce 2018 nejžádanější. Zeptali jsme se také Jany Havrdové, prezidentky České komory fitness, jaké jsou její nejžhavější favorité.
Najdete zde i své oblíbené cvičení?
1. HIIT
Před třemi lety byl na první místě a v roce 2015 a 2016 se přestěhoval na 2. a 3. příčku oblíbenosti. Pro rok 2018 se opět vrátil na první místo. „Obvykle, když trend začne upadat, v tomto pádu pokračuje – jako třeba Pilates nebo Zumba.“ V případě HIIT to ale očividně takhle nefunguje.
Je totiž jedinečný. Každá studie ukazuje, že prospívá komukoli – od obézních až po starší dospělé. Je navíc poměrně pohodlný, protože nezabere moc času a nevyžaduje žádné speciální náčiní. „Náš výzkum ukazuje, že s náležitými opatřeními, jako je práce s certifikovaným osobním trenérem, je HIIT bezpečným, efektivním a zábavným způsobem cvičení,“ říká doktor Thompson.
2. Skupinový trénink
Ať už se jedná o skutečnost, že dřina a pocení je zábavnější a více motivující s přáteli, nebo o to, jakou energii dokáže vytvořit dobře vybraná hudba v kombinaci s inspirativním projevem instruktora, skupinový trénink si zkrátka druhé místo zaslouží (minulý rok byl na šestém). Energie sdílená s lidmi s podobným zápalem pro pohyb se nedá srovnávat s osamělým během s hudbou ve sluchátkách – podle výsledků tedy alespoň pro většinu populace. A další skvělou věcí je úžasná pestrost a variabilita. Když už si myslíte, že se nemůže objevit žádné další skupinové cvičení, přijde někdo s novinkou, která vám vyrazí dech. „Stejně jako jóga, která se v posledním desetiletí neustále vyvíjela, se posouvá i skupinový trénink,“ říká doktor Thompson. Skvělé také je, že si z široké škály možných cvičení vyberou lidé všech fitness úrovní.
3. Nositelné technologie
Zahrnující fitness trackery, inteligentní hodiny, snímače tepové frekvence a GPS sledovací zařízení. Nejvhodnější cesta pro vlky samotáře, kteří ke své realizaci nepotřebují skupiny a jsou nejraději trenérem sami sobě.
4. Cvičení s váhou vlastního těla
Cviky jako kliky, dřepy, vzpory, výpady a angličáky patří k základním prvkům většiny cvičení a jako takové snad nikdy neztratí na oblibě. A potom, říká se, že kdo je schopen zvednout a udržet sám sebe, zvedne a udrží cokoliv. Velice oblíbené je také cvičení se závěsným systémem TRX.
5. Silový trénink
Klasika potřebná pro každé tělo. Muži, ženy, lidé, kteří se rehabilitují nebo mají chronické onemocnění, ti všichni potřebují zdravé a silné tělo. Proč? Protože četné studie ukazují, že lidé s vysokým množstvím aktivní hmotnosti (svalů) žijí déle.
6. Jóga
Trend všech trendů. Podobně jako skupinový trénink. Je tady pořád a nabízí široké možnosti duševní i fyzické relaxace. Milovníci akce zvolí Power jógu nebo Bikram (Hot) jógu. Kdo dává přednost dýchání a meditaci, zvolí hatha jógu, kdo zase budování fyzické vytrvalosti a rovnováhy, vybere si Ashtangu nebo Vinyasu.
7. Osobní trénink
Kineziologie je na univerzitách jedním z nejžhavějších témat, které říká, že stále více mladých lidí chce pracovat ve fitness centru.
8. Fitness programy pro starší dospělé
Starší dospělí, kteří představují generaci baby boomerů, jsou pro fitness sektor jedním z největších zdrojů příjmů. Jedná se o jedince, kteří mají těsně před důchodem a nebojí do sebe investovat, protože už mají většinou odrostlé děti a mohou se zase věnovat sami sobě. A taky si to náležitě užívají! Vědí, že zdraví je tím nejdůležitějším, proto jim nedělá problém vynaložit na jeho získání značné finanční obnosy.
9. Funkční fitness
O čem je funkční trénink? O tom, že využijete silový trénink, abyste zlepšili rovnováhu a zpevnili i hluboké vnitřní svalstvo pro užívání v každodenním životě. Nejen, že se potom dobře cítíte, ale také zatraceně dobře vypadáte!
10. Cvičení a hubnutí
Pokud chcete zhubnout a výslednou váhu si udržet, je nezbytné účelně kombinovat stravu s pohybem. Nejlépe toho docílíte, když si objednáte program, který zahrnuje jak jídelníček, tak i tréninkový plán.
11. Cvičení je medicína
Jedná se o celosvětovou zdravotní iniciativu, která vybízí lékaře a další poskytovatele zdravotní péče k tomu, aby zahrnovali fyzickou aktivitu do navrhování léčebných plánů a odkazovali své pacienty na profesionály z oblasti fitness.
12. Skupinový osobní trénink
Jedná se o malou skupinu 2-3 lidí, s kterými trenér pracuje zároveň. Je levnější než klasický osobní trénink a zároveň máte zajištěno, že se vám trenér bude kompletně věnovat.
13. Venkovní aktivity
Pěší turistika, kanoistika, jízda na kajaku, cykloturistika, dobrodružné programy, které zahrnují výlety do kempu a horolezectví jsou také in. Milují je všichni, kteří se neradi zavírají uvnitř a nevadí jim ani menší nepřízeň počasí. Koneckonců, vyběhnout ven můžete i když sněží, stačí zvolit odpovídající oděv a obuv.
14. Válce (rollery) pro flexibilitu a mobilitu
Po práci přichází čas na odpočinek. S těmihle šikovnými pomůckami můžete odpočívat aktivně. Nechte se namasírovat, uvolněte namožené svaly nebo zjistěte, jak efektivně a účinně se s nimi dá i posilovat!
15. Kruhový trénink
Podobně jako HIIT. Stále je na seznamu, protože prostě funguje. Většinou se cvičí se skupině 10 lidí, kteří postupně vykonávají určité úkony buď na čas nebo podle určitého počtu opakování.
16. Wellness koučování
Jedná se o kombinaci vědy o změnách chování s podporou zdraví, prevencí nemocí a rehabilitací. Trénink se zaměřuje na hodnoty, potřeby, vize, aspirace a cíle klienta. Práce s trenérem wellness navíc zahrnuje podporu, pokyny, povzbuzování a chvály při dosažení krátkodobých i dlouhodobých cílů.
17. Trénink jádra = core
Core trénink posiluje stabilizační svaly břicha, hrudníku i zad. Zahrnuje cvičená, která poskytují podporu páteři a hrudníku.
18. Specifický sportovní trénink
Ať už se v profesionálním nebo poloprofesionálním sportu snažíte o zlepšení čehokoliv, vždy pro vás bude tou pravou volbou.
Tipy Jany Havrdové:
Z pohledu fitness profesionálů začíná být kladen stále větší důraz na cvičení zaměřené na prevenci i léčbu civilizačních onemocnění. Moderní medicína sice umí prodloužit život, ale horší je to s jeho kvalitou. Prožít svůj zralý věk v nemoci nebo aktivně a samostatně? Většina z nás by zcela jistě volila aktivní stárnutí bez závislosti na ostatních. A právě zde je prostor pro všechny fitness profesionály. Pohybová aktivita je zcela zřejmým elixírem mládí. Jakýkoliv cvičební program je vítán a fitness sektor jich nabízí opravdu obrovské množství. Každý si může vybrat právě takový pohyb, který mu vyhovuje a baví ho.
Já osobně upřednostňuji aktivní používání wearable technologií, každý den chodím kolem 15 tisíc kroků, 4 – 5x týdně běhám 6 – 10 km a nedám dopustit na jógu, jako velmi příjemnou formu protažení a harmonizace.
A co by Jana ještě do tohoto seznamu přidala?
- Aby se fitness profesionálové cítili být funkčním nástrojem zvyšování pohybové gramotnosti a celoživotně se vzdělávali
- Aby se lékaři více zajímali a propojili svou činnost s odbornými profesionály z oblasti fitness a odkazovali na ně pacienty trpící chronickými onemocněními.
- Aby znalosti a dovednosti fitness sektoru pozitivně vnímal i stát a efektivně podporoval zdravý životní styl a spolupráci sportovního a fitness sektoru se zdravotními pojišťovnami a lékaři.
Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness