ÚKLID A DEZINFEKCE VE FITNESS SE LIŠÍ. Co byste měli vědět?
Často se setkáváme, že se v komerčních a domácích fitness centrech používají nevhodné dezinfekční prostředky na bázi alkoholu, chlóru nebo peroxidu vodíku. Klienti se na nás často obrací s tím, že se jim na sportovních podlahách, strojích, displejích konzolí a vybavení objevují fleky, vysušují se a praskají koženky na čalounění, některé vybavení má poškozený lepkavý povrch.
Často se setkáváme, že se v komerčních a domácích fitness centrech používají nevhodné dezinfekční prostředky na bázi alkoholu, chlóru nebo peroxidu vodíku. Klienti se na nás často obrací s tím, že se jim na sportovních podlahách, strojích, displejích konzolí a vybavení objevují fleky, vysušují se a praskají koženky na čalounění, některé vybavení má poškozený lepkavý povrch. Stejně nepříznivě působí tyto dezinfekční prostředky na lidskou kůži, jsou nebezpečné při vdechování v podobě aerosolu a v neposlední řadě i nepříjemně zapáchají.
Proto našim klientům doporučujeme používat řadu dezinfekčních prostředků na povrchy i ruce od české společnosti GUAa®. Více se dozvíte ve videu níže.
CHCETE MÍT ČISTÉ FITKO, A PŘITOM SI NEPOŠKODIT VAŠE VYBAVENÍ?
Bezchlórové dezinfekční prostředky řady GUAa FITNESS jsou určeny pro dezinfekci všech omyvatelných ploch a povrchů, předmětů a nástrojů ve fitness a wellness centrech, soláriích, kadeřnických a kosmetických salónech, saunách a jiných sportovních a rekreačních zařízeních.
Dezinfekce GUAa FITNESS likviduje bakterie, viry a plísně a odstraňuje zápachy organického původu (např. pot). Neobsahuje žádné agresivní látky, nezapáchá, naopak příjemně voní, nepoškozuje materiály – je nekorozivní, neodbarvuje látky, polstrování, ani žádné jiné předměty a pomůcky.
JAK GUASAN FUNGUJE?
Ošetřením vznikne na povrchu tenká polymerová vrstva, která po předepsané expoziční době eliminuje biologické znečištění (bakterie, viry, plísně, houby) na ošetřovaném povrchu. Navíc tento povrch ochrání až několik dní a snižuje riziko jeho opětovné kontaminace.
Všechny výrobky GUAa® jsou vodou ředitelné roztoky na bázi polymeru PHMG BEZ OBSAHU CHLÓRU, ALKOHOLU, ALDEHYDŮ A FENOLŮ! Jejich aplikaci tak neprovází nepříjemný pach agresivních chemikálií, nepoškozují žádné ošetřované materiály a jsou nehořlavé!
Při ošetření Vašeho vybavení nevhodnými prostředky navíc nevzniká nárok na případné reklamace plynoucí z poškození. Proto je vždy vhodné a žádoucí používat takové prostředky, které jsou k tomu určené.
DOPORUČENÍ CAC - JAK PROVÁDĚT ÚČINNÝ ÚKLID A DEZINFEKCI VE FITNESS
- Dezinfekce rukou personálu – důležitý je správný postup umytí rukou a následná dezinfekce. Vzhledem k tomu, že bude probíhat velmi častá dezinfekce pokožky rukou, dochází zároveň k jejímu většímu vysoušení. To může mít za následek i různé dermatózy, ale hlavně praskání pokožky. Proto doporučuji používání hydratačního, resp. dezinfekčního krému.
- Nelze dezinfikovat špínu. Proto je nutné napřed řádně vyčistit – uklidit povrchy. Musí dojít k odstranění jak volných nečistot (prach, písek vlasy), a to například vysavačem. Tak i ulpělých nečistot (skvrny na podlaze, zamyté chemické přípravky – podlaha jakoby lepí – mlaská při chůzi, nečistoty ve spárách, skvrny a ohmaty na dotykových místech – vypínačů, klik, úchopů strojů, cvičebního nářadí a pomůcek atd), a to hloubkovým čištěním. Hloubkové vyčištění neznamená, že povrchy setřete nějakou silnou chemikálií starým mopem nebo hadrem a je hotovo. Hloubkové vyčištění je buď strojní, případně pomocí vysokotlaké suché páry, tady v obou případech bych ale doporučila si na to objednat profesionální úklidovou firmu. A pokud se do toho chcete pustit svépomocí, tak kromě odmašťujícího přípravku (což na povrchy není přípravek na mytí nádobí, ale například alkoholový čistič), musí přijít na řadu i mechanické pomůcky v podobě kartáčů, padů ( to je pro představu ta drsná plocha na houbičce), a u utěrek mikrovlákno, které má schopnost se dostat do pórů.
- Po důkladném vyčištění přichází, ale velmi důležitá fáze, a to je omytí čištěných povrchů čistou vodou, a to tak dlouho dokud z povrchu stírám nečistoty. Následně nechat povrch uschnout.
- Pro následný pravidelný úklid před dezinfekcí už bude stačit jen vysát, nebo setřít podlahu na sucho a vlhkým mopem, tzn. navlhčeným například postřikem, povrch setřít.
- Na suchý povrch, aplikujte dezinfekci. Na podlahy je nutné použít čistý mop a nádobu na roztok. Na povrchy jako je cvičební nářadí, činky, vypínače, kliky atd. je dezinfekci nejlépe nastříkat a nechat zaschnout.
- V obou případech je velmi důležité zachovat dobu působení, tedy dobu expozice, tak jak je napsána na dezinfekčním přípravku, jinak se film neutvoří. Co je také důležité, je používání čistých pomůcek (utěrky, mopy, hadry, rozmýváky, košťata, houbičky, vědra atd.), čistých roztoků chemických přípravků (proto na menší plochy použijte rozprašovač, na velké plochy jako jsou například stěny nebo cvičební stroje, doporučuji tlakový rozprašovač stejný jako pro zahradní účely).
- Jednou za rok je nutné udělat generální úklid, a to i v případě, že se u vás uklízí tak jak se má. Navíc pravidelná údržba prodlouží životnost zařízení i povrchů.